moje nieustające wakacje. roman à clef w odcinkach.

poniedziałek, 30 maja 2016

only a dark cocoon before I get my gorgeous wings and fly away

Kiedy miałam 27 lat, wydałam praktycznie wszystkie pieniądze, jakie miałam, żeby przelecieć przez cały kontynent i pójść na koncert jedynego zespołu, którego słuchałam przez całe życie, a nigdy mi się nie znudził.
Kiedy miałam już bilet, kupiłam przelot najbardziej zatłoczonym, budowlańcami i barmanami nie z wyboru, samolotem. Kilka miesięcy później, siedząc na jego pokładzie, byłam świadkiem siarczystej kłótni pary, którą przyszło mi dzielić rząd w samolocie; on zapomniał kanapek, ktore przygotowała ona.
Daty lotów nie współgrały z koncertem, więc, gdy już dotarłam na miejsce, spędziłam na miejscu kilka dni, błąkając się. Jednego dnia, wsiadłam do pociągu, by zobaczyć zamek królewski, obok ktorego pochowany był jego najsłynniejszy lokator, o biografii wartej kilku Oscarów.
Tam, poszłam wiejską ścieżką w dół, do pola gdzie kiedys pewnie uprawiano rolę, a teraz rosło dzikie zboże, które sięgało mi po pachy i parzyło moją skórę, gdy się przez nie przedzierałam. Jednak monument cały czas zdawał się być tak samo daleko. Gdy nie mogłam już dalej iść, położyłam się na ziemi, otoczona przez fortecę z tych kłosów i brzęczenie owadów; wstrzymałam oddech, doświadczając nastroju, którego dotąd nigdy nie zdarzyło mi się napotkać. Nastroju ciemności i nieuniknioności i fascynacji. Nastroju, który pewnie odczuwała większość młodych ludzi, od zarania dziejów, kiedy, słysząc grzmot, uginali szyje, patrzyli w niebiosa, aby zobaczyć swoje niebo, rozpadające się na kawałki.


2 komentarze:

  1. Zdecydowanie takie inicjatyy są najlepsze. Mi teaz ciąge brakuje na wszytsko czasu, a co więcej- pienidzy- mimo, że zarabiam ich dużo więcej niż kiedyś. ALe musze przynać jak byłam młoda to swoje zwiedziłam :) Jak tylko skończyłam studia wynalazłam najbardziej korzystne pożyczka dla bezrobotnych online kupiłąm bilety do Turcji i wyjechałam na miesiac zjeżdżając ją zdłuż i w szerz- wtedy jeszcze było to bezpieczne :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Też uważam że takie inicjatywy są bardzo ważne.Tylko najważniejsza zawsze jest kasa.

    OdpowiedzUsuń